İmplant Yaptırırken Dişsiz Kalmak İstemiyorum. Çözümü Var mı?


İmplant, tedavisinde bir süre dişsiz kalma korkusu hastaların tedaviden kaçmasına neden oluyor. Bu durumda geçici protezler imdada yetişiyor.

Tüm dişleri ya da dişlerinin büyük bir kısmı çekilen hastaların tedaviye başlamadan önce en çok merak ettikleri ve tedaviye başlayıp başlamamakta en çok tereddüt ettikleri konu; implant operasyonu sonrası çekilen eksik dişlerin yerine geçici bir protez yapılıp yapılamayacağıdır. Biz hekimlerin de isteği, hastalarımızı bir ayla altı ay arası sürebilecek bir tedavi sürecinde dişsiz gezdirmemektir. Dişsiz gezme, hastaların sosyal hayatlarını etkilediği gibi genel sağlık ve fonasyonunu da etkiler. Tedavi sürecini dişsiz geçiren hastalar sosyal ilişkilerinden uzaklaşıp kendi içlerine çekilirler. Bu durum morallerinin bozulmasına ve depresif olmalarına yol açabilir. Biz hekimlerin görevi, bu dönemde hastaların konforundan hiçbir şey kaybettirmeden tedavi sürecini tamamlatmaktır. Konuşma problemi yaşayan hastalar, toplum içine çıkmazlar ve beslenmeleri de sorun oluşturur.

Doku Kaybına Neden Olabilir

Özellikle hastanın estetiğini etkileyen ön estetik bölgelerde bu korku, birçok hastanın tedavisini geciktirmesine neden olur. Bu da doku kaybının ve bölgede bulunan sorunun artmasına neden olur. Protez yapılacak hastaların çekim bölgeleri kanama bitiminden sonra geçici bir protezle kapatılabilir. Bu da hastamızın daimi protezinin takılacağı güne kadar estetik açıdan rahatlamasını sağlar. Bu geçici protez hem hasta, hem de hekime yapılacak daimi protez hakkında fikir verir. Geçici kaplamaların hekimin önerileri doğrultusunda kullanılması, ağız ve dişlerin bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi önemlidir. Geçici protezlerin kürdanla zorlanması veya diş ipiyle aralara girilmeye çalışılması, kaplamanızın yerinden çıkmasına neden olur. Geçici protez kullanımı sırasında sert ve yapışkan gıdalardan kaçınılması gerekir. Geçici kaplamaların yapıldığı madde genel olarak akrilik (plastik) esaslı olduğu için çok sağlam değildir ve sert gıdalar geçici protezinizin kırılmasına yol açabilir. Geçici protezlerin takılmasından sonra diş tedavinizin aksatılmaması önem taşır. Uzun süre ya da hekiminizin tavsiyelerine uyulmayarak kullanılan veya gevşediği halde yapıştırılmayan kaplamaların çıkması, kırılması veya yutulması söz konusudur ve hekiminiz bu durumdan sorumlu değildir. Daimi dişler yapılana kadar geçecek süreçte implantların da dişler gibi fırçalanarak temizlenmesi, en az kendi dişleriniz kadar önemlidir. Unutmamanız gereken şey, ağız bakımının düzenli yapılmasıdır.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi