İMPLANT NEDİR?


Eksik dişleriniz hem sağlık hem de estetik açısından sizleri rahatsız eder. Peki ya ne yapmalısınız? Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel yöntemlerin (köprü, hareketli protezler gibi) yerini alan implant tedavisi hastanın her anlamda konforu açısından seçeceği en doğru tedavidir.

İmplant nedir? İmplant eksik diş bölgenizde çene kemiğiniz içine yerleştirilen yapay diş köküdür. İimplant titanyumdan üretilen ve ağız içi uyumu yüksek olan bir materyaldir. Bu yüzden vücudunuz implantı yabancı cisim olarak algılamaz ve implanta karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermez.

İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

İmplant tedavisi çene ve yüz gelişimini tamamlamış gerekli klinik ve radyolojik muayenesi yapılmış olan hastalar için uygulanabilir. Tek veya birden fazla diş eksikliğinde, tam protezlerinizin stabilizasyon eksikliği olduğu durumlarda implantı  tercih edebilirsiniz. Yeterli kemik olması durumda implantlarınız eksik diş bölgenize yerleştirilir eğer kemik miktarınız yeterli değil ise kemik tozu (greft) takviyesi ile implant operasyonunuz gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda implant yerleştirilmesi sürecinde genel sağlık durumunuzun iyi olması istenir. Kronik herhangi bir rahatsızlığınız mevcut ise örneğin diyabet hastalığı gibi değerlerinizin kontrol altında ve sağlıklı olması istenir. Bunun sebebi ise iyileşme sürecinde bir sıkıntı yaşanmasının istenmemesidir.

İMPLANTI NEDEN TERCİH ETMELİYİZ?

  • İmplantlar doğal dişinize daha yakın görüntü oluştururlar.
  • İmplantlar ağız içinde hareketli protezler gibi yabancı cisim hissiyatı oluşturmazlar.
  • İmplantlar fazla hacimli olmadıkları için daha konforludur.
  • Fonksiyon, fonasyon (konuşma) , estetik açıdan alabileceğiniz en yüksek verimi implantlardan alırsınız.
  • İmplantlar komşu dişlere zarar vermez.
  • İmplantlar sabit olasından dolayı balans (denge) sorunu oluşturmaz.
  • İmplantlar ağız içi sıvılarından olumsuz etkilenmez.
  • İmplantlar ağız içi baskı ve çiğneme kuvvetine karşı dayanıklıdır ve zarar görmez.
  • İmplantlar çene kemiğini korur ve erimesini engellemiş olur.

İMPLANT NASIL YAPILIR VE  İMPLANT AŞAMALARI NELERDİR?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Hastanın özel durumu veya tercihi doğrultusunda sedasyon, genel anestezi altında da işlemler gerçekleştirilebilir. İmplant aşamaları ile igili olarakta hastalarımız için yaklaşık 3-3,5 aylık bir süreç gerçekleştirilir. Bu süreç hastadan hastaya kemik durumuna göre değişir. Sürecin ilk aşamasında implant yerleştirilir ve dikiş almak için 1 hafta 10 gün sonra hastayı tekrar görmemiz gereklidir. İlk 10 günlük periyotdan sonra hastanın tekrar kliniğe gelmesini gerektiren herhangi bir durum işlem yoktur. Yaklaşık 3 ay sonra ise hastanın geldiği ilk seansta implant üzerine iyileşme başlığı takılır 1 hafta sonraki seansta abutment sabitlenerek ölçü alınır ve hastanın protez süresi başlamış olur.

İMPLANT SONRASI AĞRI OLUR MU?

Hastaların merak ettiği diğer bir konu ise implant sonrası ağrım olur mu? Nadir olarak implant işleminin gerçekleştirildiği gün hafif bir ağrı olabilir. Bu ağrı kişinin tolere edemeyeceği yada günlük hayatını aksatmasına sebep olacak kadar ciddi bir ağrı değildir. İmplant sonrası tedbir amaçlı yada günü daha iyi geçirmek amacıyla doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi gün içinde işlem sonrası kullanabilirsiniz.   İmplant sonrası beslenme ve konuşma aktivitelerinizi kesmenizi gerektiren bir durum oluşturmaz. Sadece birkaç gün implant yapılan bölgeyi koruyacak şekilde beslenmenizi öneririz.  Sert gıdalar yerine daha yumuşak besinlerle beslenmeniz daha sağlıklı olucaktır.

İmplant işlem sonrası ağrıyı ve şişliği hafifletmek ve en aza indirmek amacıyla soğuk kompres yani buz uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Aşırı düzeyde olmayacak şekilde soğuk kompresi gün içinde uygulayabilirsiniz . 5 dk tutup 10 dk dinlenecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak implant  işlemi her ne kadar cerrahi işlem olsa da operasyon sonrası sizleri ileri derecede etkileyecek, günlük yaşam rutininizi kısıtlayacak ağrılar yaşatmaz.

İMPLANT SONRASI AĞIZ HİJYENİ

İmplant işlemi sonrası implant yapılan bölgeye yerleştirilen tamponlar 1 saat kadar ısırılmalıdır. Kanama durumuna göre yeni temiz tampon yerleştirilerek yarım saat daha ısırılabilir. Uyuşukluk 2 saat kadar devam edeceği için bir şey yememenizi öneririz. Sonrasında sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeye başlayabilirsiniz. Çok sıcak veya çok soğuk gıdalar, asitli içecekler, baharatlı ürünlerin bir müddet tüketilmemesi önerilir. Sigara kullanan hastaların en az  4-5 gün sigara kullanımını kesmesini öneririz ki yara iyileşmesinde bir sıkıntı yaşamayalım. Hastaların dikiş bölgesini dili veya eli ile oynamaması, 1 hafta 10 gün içerisinde ise dikişi aldırmasını öneririz. 1 yada 2 gün sonra dikiş bölgesine zarar vermeyecek şekilde dişlerinizi fırçalamanızı ve doktorunuzun reçete ettiği ilaçları yada gargarayı düzenli olarak kullanmanız gereklidir.

İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

İmplantların ömrü nedir diye soracak olursak ilk olarak kişinin kullanım ve genel sağlığına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ağız hijyeninize dikkat ederek rutin kontrollerinizi aksatmayarak implantlarınızı maksimum sürede kullanabilirisiniz. İmplant firmaları ürünlerini çok uzun kullanım garantili olarak piyasaya sürmektedir bizler yine de implantlarınıza bir ömür biçemeyiz, çünkü hastanın sistemik durumu, oral hijyeni, düzenli doktor takipleri sonucunda kullanım ömrü değişir. 

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA HEMEN İMPLANT YAPILIR MI?

Rutinde diş çekimi gerçekleştirilir ve bir müddet beklendikten sonra bölge implanta hazır olunca implant yerleştirme işlemi yapılır. Bu yöntemin yanı sıra çekim yapılan bölgedeki kemik miktarı yeterli ise, enfeksiyon bulgusu yok ise çekim yapıldıktan sonra aynı seansta implant yerleştirilebilir. Genel durumunuz uygunsa doktorunuzun da önerisiyle aynı seansta hem çekim hem implant işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İMPLANTI VUCUT KABUL ETMEYEBİLİR Mİ?

Dental implanlantlar titanyum malzemelerden üretilmektedir. İçeriğindeki materyaller vücuda oldukça uyumludur. Alerjik riski olmayan ve toksik olmayan materyellerden üretilmektedir. Bu kadar vücuda biyouyumluluğu yüksek olan maddenin vücut tarafından kabul edilmeme oranı çok düşüktür.

Sadece hastanın implantın iyileşme sürecinde ağız bakımına dikkat etmemesi, alkol sigara tüketimini arttırması kemik ile implantın birleşmesine engel olabilir. Yada eksik ağız bakımı gibi faktörlerinde etkisiyle orda oluşan enfeksiyon implantın tutunmamasına sebep olabilir. Daha dikkatli ağız bakımı, genel sağlık ve diş hekimi kontrollerinizle daha uzun ömürlü ve sağlıklı implant tedavisi  olabilirsiniz.

İMPLANTLARIN SAĞLIĞIMIZA YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

İmplant tedavisi uygun şartlarda ve işin uzmanı kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde sağlık açısından herhangi bir yan etki yaşamazsınız. Kişinin ağız içi durumuna uygun ve steril malzemeler eşliğinde yapılan implant tedavisi sizlere herhangi bir sıkıntı çıkarmaz. Bunların yanı sıra mr veya herhangi bir radyolojik görüntü uygulaması esnasında sizlere bir sorun teşgil etmez.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZİN SEÇİMİ

İmplantlarınızın üzerine yapılacak protezin çeşidini doktorunuzla muayene sırasında ortak bir kararla seçebilirsiniz. Metal destekli porselen kronlar, zirkonyumlar, emaxler seçenekleriniz arasındadır. Ayrıca implant üstü hareketli, hibrit protezler de tasarlanmaktadır.

İMPLANT MARKALARI

İmplanlar dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Artan talep ile birlikte birçok marka implant üretiminde bulunmaktadır. Kliniğimizde ise güvenilir markalarla çalışılmaktadır. İsviçre ve Almanya grubu en çok tercih edilen implantlardır. Hastanın ağız içi ve genel sağlık durumuna göre uygun implant seçimi tercihi yapılmaktadır.

ANKARA İMPLANT FİYATLARI

İmplantlar birçok farklı firma tarafından farklı materyeller ile üretilebilmektedir. Tedavi süreci hastanın durumuna göre değişir ve takip gerektirir. Bu durumlara göz önüne alırsak implant fiyatları seçilen firma ve kişiye göre farklılık göstermektedir. Daha detaylı bilgi için kliğiniğimize ulaşabilirisiniz.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi