DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA ŞİŞLİK NE ZAMAN İNER?


Her birey için ağız ve diş sağlığı hayati bir öneme sahiptir. Ancak çeşitli sebeplerle çürüyen veya çekilmesi gereken dişlerle ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlardan biri de diş çekimi sonrasında ortaya çıkan ağrılardır. Diş çekiminden sonra oluşan şişlik ne zaman geçer sorusuna yanıt aramadan önce, diş çekimi sonrasındaki ağrılar hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde ele alalım.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Dişlerin çürümesi sonrasında yapılan temizlik, dolgu ve kanal tedavisi gibi yöntemler başarılı olmadığında, çekim yöntemine başvurulur. Diş çekimi sürecinin önemli olduğu kadar, çekim sonrası dönem de büyük bir önem taşır.

Diş Çekimi Sonrası Olası Sorunlar Nelerdir?

Diş çekimi, diş problemlerini kesin bir çözüme kavuşturarak hastaların diş ağrılarından kurtulmalarını sağlar. Ancak bazı durumlarda diş çekimi sonrasında ağrı, şişlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Diş çekimi sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar şunlardır:

  • Enfeksiyonlu diş köklerinin çekimi sonrasında geniş bir alanda ağrılar meydana gelebilir.
  • Enfeksiyona bağlı olarak şişlikler apseye dönüşebilir ve diş etlerinde ağrılı şişlikler görülebilir.
  • Dişin çürük olması nedeniyle zarar gören sinirler, deformasyona bağlı olarak ağrılara sebep olabilir.
  • Diş çekimi sırasında diş etlerinde meydana gelen yaralanmalar, diş eti kanaması ve ağrısına neden olabilir.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Diş çekimi sonrasında oluşan şişlikler genellikle kendiliğinden geçer. Zorlu çekim işlemleri sonrasında, diş boşluğunda birkaç saat boyunca hafif şişlik ve sızılar olabilir. Ancak şiddetli şişlikler, sorunun çekimle sona ermediğini gösterebilir. Özellikle diş etlerinde renk ve doku değişikliklerine neden olan yoğun şişlikler gözlemlenirse, derhal bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında belirli bir süre boyunca şişliklerin ve ağrıların normal olduğunu bilmek önemlidir. Genellikle operasyon sonrasında 7 ile 10 gün içinde şişliklerin azaldığı görülmektedir. Ayrıca bu süre zarfında operasyon bölgesinde renk değişimleri de gözlemlenebilir.

Formun Üstü

 


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi