Diş Çekimi Sonrasında Hemen İmplant Uygulamasının Yapılabileceği Durumlar


Diş çekimi sonrasında hemen implant uygulamasının yapılabileceği durumlar ve bu uygulamadan kaçınılması gereken durumlar şu şekildedir:

Hemen İmplant Uygulaması Yapılabilir Durumlar:

  1. Eksik Dişlerin Yerine: İmplantlar, eksik dişlerin yerine uygulanan titanyum vidalar şeklindeki köklerdir. Bu nedenle eksik bir dişin yerine uygulanabilir.
  2. Çekilen Dişlerin Yerine: Herhangi bir nedenle çekilmesi gereken dişlerin boşluklarına da implant uygulanabilir.
  3. Ön Grup Dişlerde Travma Nedeniyle Çekim: Özellikle travma nedeniyle çekilmek zorunda kalan ön grup dişlerde, diş çekimini takiben hemen implant uygulaması yapılabilir. Ancak bu durumda kemik yapısında bir engel olmaması önemlidir.
  4. Çekim Yeri İmplant Uygulamasına Uygunsa: Günümüz diş hekimliği uygulamalarında, diş çekiminden sonra çekim yeri implant uygulamasına uygunsa, aynı seansta implant yerleştirmek mümkündür.

İmplant Uygulanmaması Gereken Durumlar:

  1. Yaygın İltihap Varlığı: Çekilen diş bölgesinde yaygın bir iltihap mevcut ise, implant uygulamasından önce bu iltihabın kontrol altına alınması için cerrahi işlemler ve bekleme süreleri gerekebilir.
  2. Büyük Hacimli Kist Varlığı: İlgili bölgede büyük hacimli bir kist bulunuyorsa, bu durumda implant uygulamasından önce cerrahi müdahaleler yapılmalı ve uygun bir bekleme süresi geçirilmelidir.
  3. Çekim Yeri İmplant İçin Uygun Değilse: Diş çekiminden sonra çekim yeri implant uygulamasına uygun değilse, cerrahi müdahaleler ve bekleme süreleri gerekebilir.
  4. Kemoterapi ve Radyoterapi Tedavisi Gören Hastalar: Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören onkoloji hastalarında, implant uygulamaları için önce gerekli konsültasyonlar yapılmalı ve ileri tarihlerde uygulamalar planlanmalıdır.

Sonuç olarak, diş çekimi sonrasında hemen implant uygulamasının yapılabilmesi için uygun şartlar sağlanmalı ve belirtilen durumların varlığında gerekli cerrahi işlemler ve bekleme süreleri uygulanmalıdır.

 

İMPLANT CERRAHİSİNDE KEMİK TOZLARI

 

“Yetersiz kemik varlığı durumunda implant cerrahisinde kemik tozları ve diğer greft materyallerin yaygın olarak kullanılmasıyla ilgili olarak, Dr. Zehra Ekincioğlu , gerekli işlemlerin onaylı ve sertifikalı kemik tozu ürünleri ile başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ifade etti. Özellikle diş çekimi sonrası hemen implant uygulanması durumunda, genellikle kemik tozu kullanımının gerekebileceğini belirtti. Alerjik reaksiyonların çok nadir görüldüğünü vurgulayan Dr Zehra Ekincioğlu, kullanılan ürünün uygulayıcı hekim tarafından temizlenip uzaklaştırılması ve uygun medikal tedavi ile desteklenmesi durumunda sorunsuz bir iyileşmenin mümkün olduğunu söyledi. Ancak, rutin olarak kemik tozu kullanılan implant tedavilerinde hasar oranının oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Diş çekimi ve hemen implant uygulamasının ağrılı bir işlem olup olmadığı konusunda Zehra Ekincioğlu, ağız içindeki tüm cerrahi müdahalelerde lokal anestezilerin kullanıldığını belirtti. Anestezi sonrasında hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Dr Zehra Ekincioğlu , çoğu zaman implant uygulamasının diğer dental işlemlerden daha kısa süreli ve basit olabileceğini ifade etti. Sonuç olarak, implant uygulamalarının genellikle başarılı, uzun dönemde sorunsuz ve ağrısız tedaviler olduğunu söyleyerek, çoklu implant uygulamalarında ise genel anestezi kullanılarak işlemlerin gerçekleştirilebileceğini belirtti.”


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi