Diş Ağrısı Ve Kalp Krizi Arasında Bir Bağlantı Var mı?


Uzun süren ve ısrarla geçmeyen diş ağrısına; baş ağrısı, çene ağrısı veya terleme eşlik ediyorsa kalp krizinden şüphelenilmelidir.

Amerika’da yapılan bir araştırma, her ne kadar tuhaf gelse de diş ağrısının, kalp krizinin göstergesi olabileceğini ortaya çıkardı. Birçoğunuz fiziksel olarak zor ve stresli bir şeyler yaşarken dişlerinizde ağrı hissetmiş ve biraz dinlendikten sonra hemen bir rahatlama yaşamışsınızdır. Sizlere çok korkutucu gelebilir ama bazı ufak nedenler sonucunda gelişen kalp daralması nedeniyle, kalp kasına oksijenli kanın yetersiz pompalanmasından kaynaklanan kalp krizi belirtileri olabilir, çenenizin sol tarafına doğru yayılan bir ağrıyı ateşleyebilir. Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ani bir diş ağrısı sonrası (özellikle de iyi bir ağız sağlığına sahip olan bireylerde) ise kalp krizi geçirebileceğinden şüphelenerek dikkatli olmalıdırlar.

Pıhtıya Neden Olurlar

Amerika’daki bu kalp merkezinde doktorlar aynen bu hastada olduğu gibi diş ağrısından şikayeti olan birçok bireyin bu ağrıların kalp kriziyle bir bağlantısı olabileceğinden haberdar olmadıklarından bahsediyor ve doktorlar şu şekilde devam ediyor: “Kalp hastalıkları ve kalp krizi, diş ağrısını bir belirti olarak kabul eder. Ağrı, dişlerden dışarı doğru ya da çene boyunca dışarı doğru yayılarak kendini hissettirir, hatta kulak ağrısı gibi hissedilebilir. Ağızdan gelen bakteriler kan damarlarına girerlerse atardamarlardaki yağ birikimine yapışırlar ve koroner kalp hastalığına, kas ve kalp kapakçığı (endokardit) iltihabına neden olan pıhtılara yol açarlar. Tüm bunlar; kan akışını ve besin kaynaklarını ve oksijenin kalbe dağıtılmasını engeller ve bu da kalbin düzgün bir şekilde işlev görememesine neden olur.” Yine de şunu da belirtmek gerekir ki; bu, diş ağrısı yaşayan herkesin kalp krizi geçirme riski taşıdığı anlamına gelmez; bu açık bir uyarıdır. Ancak herhangi bir kalp ve koroner rahatsızlığı olan insanlar için özellikle diş ağrısına; baş ağrısı, çene ağrısı veya terleme eşlik ediyorsa ekstra dikkat etmek gerekir.

Kadınlarda Fazla

Birkaç yıl öncesine kadar bu konuda uzmanlık yapan sağlık profesyonelleri, diş etinden kan damarlarına giren bazı bakterilerin felç ve kalp krizlerine neden olabileceğinin farkında değildi. Diş ağrısı ihtiyatlı belirtilerden biri olmaya devam etmektedir. Ancak araştırmacılar; kafa, çene ve yüz bölgesinde mevcut olan ağrının, kalp kasına yetersiz kan akışının bir koşulu veya kalp krizinin tek belirtisi olduğunu ve kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla görüldüğünü söylemektedir. Kalp uzmanları, ‘Ağrı ısrarla devam ediyorsa, kalp krizi olabilir’ demektedir. Klasik kalp krizi belirtileriyle karışan kafa, yüz ve çene ağrı semptomları arasında boğazda hissedilen ağrıda; sol alt çene kemiği, sağ alt çene kemiği, kulaklar, çene eklemleri ve dişlerin bulunduğunu ısrarla vurgulamaktadırlar. Genel olarak bakıldığında her diş ağrısı kalp kriziyle sonuçlanmayacaktır ancak eğer sonuçlanırsa, o zaman hayatı tehdit edici olabilir. Diş hekimleri ve hekimler açıklanamayan tüm yüz, çene ve kafatası ağrılarının; kalp krizi için bir gösterge olması gerektiğinin altını çizmekte önemli bir rol oynamalıdır. Ağız sağlığımız ile kalp sağlığımız arasında uzun senelerdir bildiğimiz birtakım ilişkiler mevcuttu. Ancak bu bilgiler kalp sağlığımızı korumaya yönelik değil, zaten yapısal bozukluğu olan ve/ veya bu nedenle ameliyat olan kalbimizi korumaya yönelikti. En önemlisi bu kişilere ağız ve diş sağlığının kendileri için ne kadar önemli olduğunun anlatılması, diş çürümeleri ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesidir.

TEDAVİDEN ÖNCE ANTİBİYOTİK KULLANILMALI

Ağız sağlığı; doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak hastalığı olan erişkinlerde çok önem kazanmaktadır. Çürük dişlerde oluşan bakterilerin bu dişlere yapılacak dolgu, çekim gibi tedavilerde kana karışması ve daha sonra zaten enfeksiyona yatkın bir bölge olan kalbin sorunlu bölgesine yerleşerek burada çoğalması, ‘İnfektif Endokardit’ adını verdiğimiz kalbin iç yüzeyini kaplayan dokunun enfeksiyonuna yol açar. İnfektif endokardit, hayati riski yüksek bir enfeksiyondur. İnfektif endokardit açısından bir diğer riskli grup ise yapay kalp kapağı, kalp yaması, kalp pili gibi operasyonla kalbine bir protez yerleştirilmiş hastalardır. Dişlerde oluşan bakteriler, kalbe yerleştirilmiş olan protezin üzerinde çoğalarak, ‘Protez endokarditi’ diye adlandırdığımız son derece ölümcül bir tablonun oluşmasına yol açar. İşte bu tarz hastaların diş hekimleri ile çok iyi bir iletişimde olmaları ve bu tür istenmeyen sorunların önüne geçmek için de dişlere yapılacak her türlü girişimden önce uygun antibiyotik tedavisine tabi tutulmaları hayati önem taşır.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi