SEDASYON


Çocuklarda ve Erişkinlerde Sedasyon (Uyuyarak Tedavi) ile Korku Son Buluyor…

Klasik diş hekimi korkusunu yaşayan hastalarda diş tedavilerini kolaylaştırmanın bir yolu var: Sedasyon. Sakinleştirme anlamına da gelen bu işlem için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar çoğunlukla buruna yerleştirilen bir maske aracılığıyla verilebildiği gibi damar yoluyla da uygulanabilir. Diş hekimliğinde sedasyon uygulaması işlem esnasında midesi çok bulanan kişilerde, tedaviye müsaade edemeyecek kadar iletişim sıkıntısı olanlarda, uzun süredir şeker hastalığı, tansiyon problemi olan hastalarda, çok uzun sürebilecek işlemlerde, bazen de sadece hasta isteğiyle yapılabilir. Bu işlemde hasta bilincini tamamen yitirmez, hekimin kendisine verdiği talimatları yerine getirebilir. Sedasyon, hastanın ağrıyı hissetmesini engellemez, sedasyon uygulandıktan sonra hastaya ek olarak anestezi yapılmalıdır. Hasta bu esnada kaygılarından kurtulmuştur, iş birliği yapmaya uygun haldedir.

Stres oluşmadığı için şeker ve tansiyon problemi olan hastalarda sıkıntısızca işlem yapılabilir. İşlem esnasında bayılma, kusma veya yorgunluk görülmez. İlaç kesildiği anda hastadaki etkileri azalmaya başlar, hasta dinlendikten sonra sorunsuzca evine gönderilebilir. Sedasyonun etkisi geçtiğinde kişi yapılan anestezi dahil hiçbir işlemi hatırlamaz.

Çocuklarda ve Erişkinlerde Sedasyon (Uyuyarak Tedavi) ile Korku Son Buluyor… Klasik diş hekimi korkusunu yaşayan hastalarda diş tedavilerini kolaylaştırmanın bir yolu var: Sedasyon. Sakinleştirme anlamına da gelen bu işlem için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar çoğunlukla buruna yerleştirilen bir maske aracılığıyla verilebildiği gibi damar yoluyla da uygulanabilir. Diş hekiminin ve anestezi uzmanının uygun görmesi halinde gerekli muayene gerçekleştirilen hastalarda uygulanabilir. Diş hekimliğinde sedasyon uygulaması işlem esnasında midesi çok bulanan kişilerde, tedaviye müsaade edemeyecek kadar iletişim sıkıntısı olanlarda, çok uzun sürebilecek işlemlerde, kooperasyon sağlamayan çocuklarda, engelli bireylerde bazen de sadece hasta isteğiyle yapılabilir. Bu işlemde hasta bilincini tamamen yitirmez, hekimin kendisine verdiği talimatları yerine getirebilir. Genel anestezi gibi hasta tamamen uyutulmaz bu yüzden hastanın uyanma süreci de daha kolay ve rahattır. Sedasyon, hastanın ağrıyı hissetmesini engellemez, sedasyon uygulandıktan sonra hastaya ek olarak lokal anestezi yapılmalıdır. Hasta bu esnada kaygılarından kurtulmuştur, iş birliği yapmaya uygun haldedir. Stres oluşmadığı için şeker ve tansiyon problemi olan hastalarda sıkıntısızca işlem yapılabilir. İşlem esnasında bayılma, kusma veya yorgunluk görülmez. İlaç kesildiği anda hastadaki etkileri azalmaya başlar, hasta dinlendikten sonra sorunsuzca evine gönderilebilir. Sedasyonun etkisi geçtiğinde kişi yapılan anestezi dahil hiçbir işlemi hatırlamaz. Kişi işlem günü alanda birkaç saat kontrol altında bekletildikten sonra uygun görülen zamanda gün içinde evine gönderilir. Tedavinin diğer avantajı da tek seansta maksimum düzeyde işlem yapıldığından hastaların seans sayısı azalır ve zaman tasarrufu sağlanır. Bazı vakalarda tek seansta işlemler bitirilebilir. Sedasyon altında diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi, implant, cerrahi işlemler kısacası diş hekimliğinde uygulanan her işlem gerçekleştirilmektedir. Sadece yapılan işleme göre süre farklılıkları oluşmaktadır. Diş tedavilerinizi ertelemek daha kısa ve kolay şekilde gerçekleştirilen tedavilerin daha komplike işlemlere dönmesine yol açabilir, diş kayıplarına, kemik erimesine vb durumlara yol açabildiği gibi sizlerin genel sağlık durumunuz içinde sorun oluşturabilirler. Kısacası sizlerde korkularınızdan kaynaklı diş tedavilerinizi erteleyerek daha büyük sıkıntılar yaşamak yerine sedasyonlu işlem yaptırarak ağrısız, sorunsuz bir şekilde diş problemlerinizden kurtulabilirsiniz.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi