ANKARA İMPLANT TEDAVİSİ


Dental (Diş) implant nedir?

Dental implant, diş eksikliği tedavisinde kullanılan yapay diş köküdür. Diş implantları, vücuda uyumlu olan titanyum materyalinden yapılır. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yapar. Çene kemiğiyle tam bağlantı süreci tamamlanan implant üzerine protez yapılır.  

İmplant nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında yapılır. Yalnızca dental implantın yapılacağı bölge uyuşturulur. İmplant uygulaması; ağrı, acı vermeyen bir işlemdir. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımı; işlem sırasında ve sonrasında hasta konforunu artırır.  

İmplantın avantajları nelerdir?

Dental implantlar; diş eksikliğini tedavi etmek için geleneksel köprü restorasyonların yerine kullanılabilir. Bu uygulamalarda komşu dişlerin kesilmesi önlenir. Dolayısıyla implant; komşu dişlerin mine tabakasının korunmasını sağlar, komşu dişlerin ömrü uzamış olur. Çoklu diş eksikliklerinde; hareketli, hastanın isteğiyle ağızdan çıkarabildiği protezler tedavi seçeneklerinden biridir. Fakat zamanla bu protezler çene kemiğine basınç uygulayarak, kemiğin erimesine sebep olur. Bu durumda protezlerin eski uyumu bozulur. Uyumu bozulan hareketli protezler; ağrılara, vuruklara sebep olabilir. Ağızda çok hareketli hale gelebilir. İmplantlar sayesinde ağızdan hiç çıkmayan protezler yapılabilir. Ya da implantlarla hareketli protezler desteklenerek ağızda daha sabit kalması sağlanabilir. Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleri, implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.  

İmplant tedavisinden çok korkuyorum, nasıl yaptırabilirim?

Çok korkan ve operasyondaki sesleri bile duymak istemeyen hastalarda sedasyonla ya da genel anestezi altında da implant uygulaması ağrısız, acısız bir şekilde yapılabilir. Hasta anestezi etkisinden kurtulduğunda herhangi bir işlem yapıldığının bile farkında değildir.  

İmplant markaları arasındaki farklar nedir?

Dental implantlar, çene kemiği içerisine yerleştirilir. Titanyumdan yapılır. İmplantların dizaynı ve yüzey özellikleri; çene kemiğiyle yaptığı bağlantıyı etkiler. Farklı implant sistemlerinde, farklı tipte yüzey pürüzlendirme teknikleri ve farklı dizaynlarda implantlar geliştirilmiştir. Ayrıca implantın üzerine protez yapmak için kullanılan bağlantı sistemleri de firmalar arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca implant ara parçalarını tedarik etmede firmanın ulaşılabilirliği de önemlidir.  

İmplantın ömrü ne kadardır?

Çene kemiği ile bağlantısı başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ve üzerine uygun bir protez yapılmış bir diş implantının ömrü, hastanın iyi ağız bakımıyla orantılı olarak hayat boyu sürebilir.  

Hangi yaşlarda implant yapılabilir?

Alt sınırı çene büyüme gelişiminin tamamlandığı süreçtir. Üst sınırı yoktur. Tetkiklerden sonra çene kemiğinin elverişli olduğu belirlendiği takdirde her yaşta uygulanabilir.  

Dental implantları bazen vücut kabul etmiyormuş doğru mu? Herkese implant yapılabilir mi?

Dental implantlar insan vücuduna son derece biyouyumlu olan titanyumdan üretilir. Titanyum herhangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan kıymetli bir metaldir. Sistemik olarak sağlıklı, kemik yapısı implant uygulamasına elverişli olan herkese implant yapılabilir. Çeşitli sistemik hastalığa sahip bireylerde hastalık kontrol altındaysa hekiminin tavsiyeleri göz önünde bulundurularak implant yapılabilir. Kontrol altında olmayan, önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Kemiğin implant için yetersiz olduğu tespit edilirse; çeşitli kemik artırma yöntemleriyle kemik implanta uygun hale getirilebilir.  

Diş implantlarında tedavi süreci nasıldır?İmplant sonrası dişlerin yapılması ne kadar sürer?

İmplantın diş kökü vazifesini uzun süreli sürdürmesi için çene kemiği ile bağlantı oluşturması gerekir. Bu bağlanmanın gerçekleşme süresi 3-6 ay arasındadır. Çene kemiğinin implant uygulaması için yeterli olduğu durumlarda öncelikle implant alt yapısı yerleştirilir. İlk 3 gün hafif şişlikler olabilir. Birinci hafta sonunda dikişler alınır. Sonrasında hiçbir işlem yapılmadan 3 ay implant-kemik bağlantısının tamamlanması için beklenir. 3 ayın sonunda, eğer tek aşama implant sistemi kullanılmadıysa implantın üstüne dişeti şekillendirici vidası takılır. Daha sonra protez işlemine geçilir. Protezin sayısına bağlı olarak bu süre 1-2 hafta sürebilir. Çene kemiğinin yetersiz olup ilave kemik artırma işlemlerinin yapıldığı durumlarda süre farklılık gösterir.  

Dental implant operasyonu sonrasında yüzüm çok şişer mi ? İmplant ağrılı bir işlem midir?

İşlem öncesinde ve sonrasında hekiminizin tavsiyelerine uyduğunuzda süreç kolay atlatılır. Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri olabilir. İlk gün fasılalı buz uygulaması şişliği azaltır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almakta yeterlidir.  

İmplant kanser yapar mı? Titanyumdan üretilen implant 1960’tan bu yana diş tedavisinde uygulanmaktadır. Titanyum, vücut için yabancı bir madde değildir. Ortopedide de kemik kırıklarının fikse edilmesinde aynı madde kullanılmaktadır. Diş implantı kanser yapar mı sorusunun herhangi bir kaynağı yoktur. Biyolojik uyumlu ve güvenilir bir malzemedir. Günümüzde tüm dünyada diş eksikliğinde güvenle, ilk tercih edilen yöntemdir.  

Diş çekimiyle aynı anda implant yapılır mı? Çekilecek dişe göre değişen bir durumdur. Diş kökünde akut bir enfeksiyon yoksa ve çekim sonrası kalan kemik; implantın sabitlenmesine elverişliyse diş çekimiyle aynı anda implant yapılabilir.  

İmplantın üzerine hemen diş yapılabilir mi?

İmplant uygulanan bölgede implantın iyileşme döneminde çiğneme kuvvetlerinden olumsuz etkilenmesi önlenebiliyorsa implant uygulamasıyla aynı anda üzerine protez yapılabilir. Yalnız her vaka kendine özgüdür. Her vaka ya da her kişi için geçerli olan standart uygulamalar yoktur.  

Sigara içenler implant yaptırabilir mi?

Yapılan birçok çalışmada günde 10 taneden fazla sigara kullanımının implant ile kemik bütünleşmesini engellediğini bildirilmiştir. Sigara içen bireylerde implantın düşme ihtimali 2-3 kat fazladır.  

İmplant yaptırdıktan sonra dişsiz mi kalacağım?

İmplant operasyonu sonrasında yapılan geçici dişlerle implantın kemik bağlantısı gerçekleşene kadarki süreçte yaşanan dişsizlik sorunu çözülebilir. Yalnız operasyonun hemen sonrasındaki günlerde ağızdaki yara mevcudiyeti nedeniyle geçici dişlerin takılmaması önerilir.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi