Ankara Diş Protez Fiyatları


 

   • Ankara Diş Protez Fiyatları
   • Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?
   • Sabit Protez Diş
   • Hareketli Protez Diş
   • Total Protezler (Tam dişsizlerde protez)
   • İmplant Üstü Protezler
   • Çene Yüz Protezleri

 

 

Ankara Diş Protez Fiyatları


Sabit Protez Diş

Hastanın ağzındaki kendi dişini  çeşitli sebeplerden dolayı minimal boyutlarda küçülterek  üzerine sabitlenen protezlerdir. Takıp çıkarılabilme özelliği bulunmaz,yapıştırılır. Sadece tek bir diş eksikliğinde kullanılabildiği gibi birden fazla sayıda diş eksikliği olduğunda da kullanılabilir.  Vaka durumuna göre inley, onley, metal destekli ve metal desteksiz porselen kaplamalar bu gruptadır.

 

 

Hareketli Protez Dişler

Ağzınızda az sayıda diş kaldığı durumlarda ya da hiç dişiniz kalmadığında alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alan, farklı materyallerden  üretilen, halk arasında  ‘takma diş’ olarak da adlandırılan protez çeşididir. Sabit protez yapılamayacak durumdaki fazla sayıda diş kayıplarını restore etmek amacıyla yapılan protezlerdir. Hareketli protezler, sabit protezlerden farklı olarak hasta tarafından takılıp çıkarılırlar. Düzenli olarak her akşam çıkarılıp, temizlenmesi gereken protezlerdir. Hareketli protez dişlerin kendi içerisinde farklı çeşitleri de bulunuyor. Total protez, parsiyel protez, immediat protez ve overdenture protezler olmak üzere çeşitli tipleri mevcuttur.

 

 

Total Protezler

Tam diş eksikliklerinde ağızda damak bölgelerine oturtulan protezlerdir.  İmplant yapılamadığı durumlarda hastaya seçenek olarak sunulmaktadır. Total protezlerde porselen diş kullanmak genellikle sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu sebeple bu protezlerde özel takım  dişler kullanılabilir.

 

 

Overdenture Protezler

Ağızda var olan birkaç doğal diş veya kök üzerine, diş hekiminin bazı özel hazırlıkları takiben yapacağı protezlerdir.. Protezin oturduğu doğal diş veya kökler, proteze tutuculuk ve stabilite sağlamaktadır. Çok sık tercih edilen bir uygulama olduğunu belirtemeyiz.

 

İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü protezler hem sabit hem de hareketli olarak hazırlanabilmektedir. İmplant üstü  hareketli olanlar ağız içerisinde hiç diş olmadığında uygulanan ve total protezlere benzerlik gösteren türüdür. Sabit implant üstü protezler  ise bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlardır.

 

 

 

 

Hareketli Yani Takma-Çıkarma Protezlerin Kontrolleri Ne Aralıklarla Olmalıdır? Hareketli Protezler Ne Kadar Süre İle Kullanılır? Kaç Yılda Bir Protezleri Değiştirmek Gerekir?

 

Hareketli protez kullanımının ilk 2-3 haftası hastanın bazı şikayetleri olabilir. Bu şikayetler, azalarak geçer ve sonra hastalar bu protezlere alışırlar, hatta çıkarmak dahi istemezler. Ancak ne kadar memnun olunursa olunsun 3-4 yılda bir kontrol edilmelidir. Hastada şikayet yaratmaması problem olmadığı anlamına her zaman gelmeyebilir. Protezlerdeki sorun tespit edilirse, gerekiyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü protezler zamanla aşınıp, kırılabilir veya çene ile uyumunu kaybeder. Bu da çene kemiğine zarar verebilir ve aşırı derecede kemik erimesine neden olabilir. Hareketli protezlerde ilk 6 ay çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından alışma aşamasıdır. Ayrıca protezin oluşturabileceği uyumsuzluklar (vuruklar) yapılacak kontrollerle giderilmelidir.

 

Hareketli Protezlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Hareketli protezler her yemekten sonra çıkarılıp fırçalanarak temizlenmelidir. Bunun için diş fırçası yeterli olup herhangi bir diş macunuyla temizlik gerektirmeyen bu protezlerin temiz tutulması uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bazı temizlik malzemeleri (çamaşır suyu, oksijenli su, deterjan vb.) metal içeren protezlere zarar verebileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. Protez kullanılmadığı zamanlarda temiz bir suyun içinde muhafaza edilmeli, yoksa protez materyali su kaybedip bozulabilir. Ayrıca piyasada protezler için temizleyici tabletler de mevcuttur. Bu tabletler diş hekimine danışarak kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi