AĞIZ VE CENE CERRAHİSİ


Sinüs lift (sinüs tabanı kaldırma işlemi) nedir?

Diş kaybına bağlı olarak çene kemiklerinde yatay veya dikey yönde erimeler gözlenir.

Üst çene kemiği içerisinde bulunan sinüs boşlukları bir zarla çevrelenmiştir. Bu zar diş çekimi sonrası yer çekimine bağlı olarak aşağı doğru yer değiştirir. Bu yer değişikliği; implant yapılabilmesi için, dikey yönde kemik miktarında azalmaya neden olur.

Bu durumda sinüs zarı yukarı doğru kaldırılır ve eski konumuyla yeni konumu arasındaki bölgeye kemik grefti (kemik tozu) ve membran dediğimiz yapay zarlar yerleştirilir. Böylelikle dikey yönde implant için elverişli kemik miktarı elde edilmiş olur.

Sinüs lift (sinüs kaldırma) uygulamasıyla aynı anda implant yapılabilir mi?

Sinüs sarkması sonucu mevcut kemik miktarı implant vidasının sabitleneceği kadarsa aynı anda implant uygulanabilir. Ancak bazı durumlarda kemik kaybı implantın yerleştirilmesine uygun olmayacak kadar fazladır. Böyle durumlarda önce sinüs kaldırma işlemi uygulanır. Kemik oluşumu için beklenir (yaklaşık 6 ay). Sonrasında implant uygulaması yapılır.

Sinüs kaldırma (sinüs lifting) işleminde tedavi süreci nasıldır?

Sinüs kaldırma işlemi yapıldıktan sonra kemik miktarına bağlı olarak aynı anda implant uygulanırsa 6 ay kemik-implant bağlantısının gerçekleşmesi için beklenir ve protez uygulamasına geçilir. Kemik çok yetersizse başlangıçta sadece sinüs kaldırma işlemi yapılır. 6 ay beklenir. İmplant uygulanır, 3 ay implant için beklenir. Daha sonra protez aşamasına geçilir.

Sinüs kaldırma (sinüs lifting) işlemi başarılı bir işlem midir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Sinüste mevcut enfeksiyon, akut sinüzit hikayesi, sigara kullanımı, kontrol altında olmayan sistemik hastalıklar başarıyı azaltır. Onun dışında başarılı bir işlemdir. İşlem sonrası doktor tavsiyelerine uyulması gerekir ve sinüs mukozasına basınç uygulayabilecek hareketlerden (sümkürme, ağız kapalı hapşırma gibi) kaçınmak gerekir. Sinüs kaldırma işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık 3 hafta uçak yolculuğu önerilmez.

CERRAHİ (DİŞ ÇEKİMİ)
Dişler neden çekilir?

Günümüzde, öncelikle dişi tedavi etmek ve ağızda tutmak hedeflenmekle birlikte, gerekli ve zorunlu olduğu durumlarda, kişinin sağlığını koruma amaçlı veya tedavi planlaması doğrultusunda diş çekimi gerekmektedir.
• Tedavi edilemeyecek derecede çürümüş ve fazla madde kaybı olan dişler.
• Dişteki hasar hastanın temizleyemeyeceği bir bölgedeyse,
• Düşme, çarpma, kaza gibi travmaya uğramış, tedavi edilemeyecek şekilde hasar görmüş dişler,
• İleri derecede dişeti hastalığı,
• Kanal tedavisine cevap vermeyen dişler.
• Zamanında düşmeyen süt dişleri
• Kist ya da tümör içerisindeki bazı dişler.
• Ağızdaki normal konumunda sürememiş dil, damak, yanak tarafından çıkan dişler
• Ortodontik tedavi görecek hastalarda tedavi sırasında dişlere yer açmak için
• Tam sürememiş (gömük) ve sorun yaratan dişler.
• Çenede kırık olduysa kırık hattında kalan dişler çekilebilir.

Diş çekimi kuvvet gerektirir mi? Diş çektirirken bayan mı erkek doktor mu tercih etmeliyim?

Dişler ağızda çene kemiğinin içerisinde bulunur. Diş ve çene kemiği arasında küçük lifler vardır. Diş çekimi sırasında diş, küçük hareketlerle oynatılır, çene kemiğinin esnemesi sağlanır. Çene kemiği ve diş arasında daha geniş bir boşluk yaratılarak diş yuvasından çıkarılır. Diş çekimi sırasında uygulanan kuvvet çene kemiğini biraz esnetecek kadar olmalıdır, ve bu belirli bazı tekniklerle yapılır. Dolayısıyla diş çekimi yapmak için kuvvetli olmak değil, doğru tekniği uygulamak gerekir. Aksine gereğinden fazla kuvvet uygulanarak diş çekimi yapılmaya çalışıldığında dişte ya da çene kemiğinde kırıklar olabilir. Bu doğrultuda diş çekimi yaptıracağınız doktorun cinsiyetinden ziyade uyguladığı teknik önemlidir.

Diş çekimi yaptırırken neye dikkat etmeliyim?

Diş çekimi deyip geçmemek gerekir. Özellikle çekimden sonra boşluğa implant planlanacaksa çekim travmasız yapılmalıdır, ilgili kemik bölgesi korunmalıdır. Herhangi bir diş tedavisinde gösterilen özenin aynısı diş çekiminde de gösterilmelidir.

Diş çekimi sırasında diş neden kırılır?
• Özellikle büyük azılarda, yani çok köklü dişlerde, kökler çok ayrık ya da kıvrık olduğunda.
• Yaşa bağlı olarak kemik elastikiyetinin azaldığı durumlarda,
• Esnemeyen, sert kemiğe (kompakt kemik yoğunluğu fazla) sahip diş bölgelerinde,
• Aşırı madde kaybı nedeniyle tutacak yeri azalmış dişlerde
• Diş sert dokularını eritecek kadar derin çürüklerde, dişin tutulamayacak kadar yumuşadığı durumlarda,
• Önceden kanal tedavisi yapılmış ve duvarları zayıflayıp kırılganlığı artmış dişlerde,
• Hatta kökleri çok büyük olan ve çekilirken kemiğe zarar verme ihtimali olan durumlarda özellikle dişi kırarak çıkarmak daha doğrudur.

Dişimin çekilirken kırılmasından korkuyorum.

Bu korkulacak bir durum değildir. Dişte uyuşma sağlanmışsa dişin kırılarak çıkarılmasının ağrısı olmayacaktır. Bazı durumlarda kırmadan çıkarmaktan daha az travmatik bir işlemdir. Kırık diş parçalarını çıkarma özelliğine sahip üretilen aletlerle ağrısız bir şekilde kırık parçalar çıkarılır.

Diş çekimi korkusunu yenmek için ne yapılabilir?

Bu korkunun hiçbir şekilde giderilemeyeceğinin anlaşıldığı özel durumlarda, genel anestezi altında çekim yapılabilir.

Diş çekiminden önce yapılması gereken şeyler nelerdir?

Doktorunuzun önerdiği bir ilaç (örneğin antibiyotik) varsa düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bir hastalığınız, alerjiniz, düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, bunları hekiminize söylemelisiniz.

Kan sulandırıcı (aspirin türevi) ilaç kullanırken diş çekimi yaptırılır mı?

Çekimden önce pıhtılaşmayı geciktiren aspirin türü ilaçlar kullanıyorsanız bu ilacı veren doktorunuzun denetimi altında diş çekiminden belirli süre önce (kullanılan ilaç tipine göre bu süre değişir) bu ilaçların kesilmesi gerekebilir. Diş hekiminiz bu konuda sizi ilgili bölümlere yönlendirecektir.

Dişimi çektirdikten sonra kanamam durmadı, ne yapabilirim?

Diş çekimi sonrası kanama sorunu yaşamamak için 24 saat tükürme, çalkalama, gargara yapma gibi durumlardan uzak durmak gerekir. Çekim sonrası 24 saat boyunca sızıntı şeklinde kanama normal kabul edilir. Fakat ağız dolusu kanamanız oluyorsa acilen doktorunuzla irtibata geçmeli ya da diş hekimine görünmelisiniz.

Apseli, ağrılı diş çekilir mi?

Dişte gelişen bir apse ya da iltihabi olay akut durumdaysa antibiyotikle iltihap baskılanmalı ve antibiyotik kullanımına devam edilen sürede diş çekimi yapılmalıdır.

Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?
• Çekim sonrası 2 saat yeme-içme yapılmamalıdır.
• Doktorunuzun ağzınıza koyduğu tampon yarım saat boyunca ısırılmalıdır. Tampon atıldıktan sonra, gerekmiyorsa tekrar tampon konmamalı, oluşan pıhtının bozulmamasına özen göstermelidir.
• Diş çekiminden sonraki 24 saatlik süre boyunca çalkalama, tükürme, gargara yapılmamalıdır. Yoksa çekim sonrası oluşan pıhtı yerinden kopabilir, kanama durmaz, çekim yerinde yara iyileşmesi bozulur.
• Diş çekimi sonrası 2-3 gün boyunca ılık beslenilmelidir, taneli gıdalardan uzak durulmalı, ağız temizliğine dikkat edilmelidir.
• Diş çekimi sonrası en az 24 saat sigara içilmemelidir. Sigara damarlanmayı olumsuz etkiler ve alveolite (kuru soket) neden olabilir.
• 24 saat alkol alınmamalıdır.
• Diş çekim bölgesine dilinizle, elinizle dokunmayın.
• Ağrı olursa aspirin dışında bir ilaç tercih edilmeli, mümkünse bunun için hekime danışılmalıdır.
• Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır. Bu sırada ılık tuzlu su gargarasından faydalanılabilir.
• Uzun süren ağrı (diş ağrısı), şişlik durumlarında hekime haber verilmelidir.

CERRAHİ (20 YAŞ DİŞLERİ)

20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişleri 17-26 yaşları arasında sürmesi gereken 3. büyük azı dişleridir.

Gömülü 20 yaş dişi ne demektir?

20 yaş dişleri ağızda en sonda yer alan dişlerdir. Günümüzde çene yapıları küçüldüğünden ağızda yer bulması giderek zorlaşmakta, yumuşak doku içinde ya da kemik içinde ya kısmi olarak (bir kısmı ağızda görünecek şekilde), ya da tam olarak gömülü kalabilmektedir.

20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir?

Ağızda sürdüğü halde yirmi yaş diş bölgesinin temizliği, fırçalanması kolay olmadığından çürüklerle karşılaşılmaktadır. Çürükler sonucu ağrılar ve ağız kokusu oluşmaktadır. Ağızda bir kısmı görünen, bir kısmı gömülü kalan yirmi yaş dişleri en fazla rahatsızlığa sebep olan yirmi yaş dişleridir. Bu durumda diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. Hem kendisi temizlenemediğinden çürümekte, hem de komşuluğundaki azı dişinde çürük oluşturmaktadır.20 yaş dişi bölgesinde gelişen enfeksiyon; çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinde büyüme, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı, ağız açma kısıtlılığı gibi şikayetlere neden olur. Yapılan çalışmalar yirmi yaş dişinin ağızda mevcudiyetinin korunduğu durumlarda dişeti hastalıklarının yaygınlaştığını göstermektedir. Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri, çene kemiği içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak, çene kırığıyla bile sonuçlanabilecek ciddi sorunlara yol açabilirler. Kimi zaman ise dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir.

20 yaş dişleri hangi yaşta çekilmelidir? Her yaşta 20 yaş dişi çekilir mi?

Sebep olabileceği sorunlar göz önüne alındığında varlığı tespit edildiği anda çekilmesi uygundur. Yurtdışında yirmi yaş dişleri kök oluşumu tamamlanmadan; alt çene siniriyle komşuluk kurmasına fırsat verilmeden, 14?lü yaşlarda proflaktik olarak çekilmektedir.

20 yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi mi gerekir?

Doğru pozisyonda yerini almış, sağlıklı bir 20 yaş dişine sahip, ağız hijyenini sağlayabilen bireylerde çekimine gerek yoktur.

Operasyon sonrası ağız bakımı ve beslenme nasıl olmalıdır?

Çekim sonrasındaki ilk gün ılık, yumuşak gıdalarla beslenilmeli, 24 saat tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama veya gargara yapılmamalıdır. İlk hafta süt ürünleri tüketilmemesi tavsiye edilir.2. günden itibaren her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.

20 yaş diş çekimi sonrası çok ağrı olur mu?

Hızlı ve yeterli yapılan cerrahiyi takiben fazla ağrı oluşmaz ve oluşan ağrı, ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır.

20 yaş diş çekimi sonrası yüzüm çok şişer mi?

Yanaktaki ödem dişin gömülülük durumuna göre ve kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için yanak bölgesine ilk 24 saat soğuk uygulaması (buz kompres) yapılmalıdır. Hafif şişlik olması normaldir ve iyileşme için gereklidir.

CERRAHİ (ÇENE KİSTLERİ)

Çene (Diş) kisti nedir?

Çeneler içinde odontojenik (diş kaynaklı) olarak oluşabilen, çene kemiğinde kendine boşluk yaratarak büyüyen içi kist sıvısıyla dolu keseciklerdir. Rutin diş kontrolleri sırasında ortaya çıkabildiği gibi, ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından da fark edilebilir. Bazen fark edilemeyerek çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Çene (diş) kistleri ameliyat edilmeli midir? Çene (diş) kisti tedavi edilmezse ne tür sorunlar olur?

Odontojenik kistler genellikle iyi huylu yavaş büyüyen oluşumlardır, ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde malignite bulguları gösterebilir (kötü huylu tümörlere dönüşüm görülebilir).Çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir, dudakta hissizliğe, çene kırıklarına sebep olabilir. Teşhis edildiği anda ivedi şekilde tedavi edilmelidir.

Çene (Diş) kisti cerrahisi nasıldır? Çene (diş) kisti cerrahisini kim yapar? Çene (Diş) kisti operasyonunda dişler çekilir mi?

Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İlişkili dişlerin çevresinde kalan kemik miktarı önemlidir. Kist ameliyatı sonrasında dişlerin çevresinde yeterli destekleyici kemik kalacaksa ilgili dişlere kanal ve kök ucu operasyonu yapılır. Ancak kist cerrahisi sonrası kemik yetersiz olacaksa kistin tekrarlamaması açısından diş çekimi de gerekebilir. Çene kisti cerrahisi ağrısız bir operasyondur. Operasyon; çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Kistin tamamının çıkarılması gerekir.Çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekir. Muayene esnasında doktorunuz işlemin nasıl yapılacağına karar verir.

Çene (Diş) kistleri operasyondan sonra tekrarlayabilir mi?

Çene kisti cerrahisi sırasında kistin yayıldığı tüm alanların temizlenmesi gereklidir. Ulaşılamayan bölgelerde kist artıkları kalırsa; dişlerdeki kistler tekrarlayabilir. Ya da kistle ilişkili dişlere gerekli ve yeterli tedavi yapılmazsa diş kistleri tekrarlayabilir. O yüzden, çenelerdeki kistler ilgili branşta uzman hekimler tarafından çıkarılmalıdır.

CERRAHİ (KÖK UCU AMELİYATI-APİKAL REZEKSİYON) 

Kök ucu ameliyatı (apikal rezeksiyon) nedir?

Apikal rezeksiyon veya kök ucu ameliyatı; dişin kök ucunun ve çevresindeki enfekte dokunun çıkartılması işlemidir.

Kök ucu ameliyatı (apikal rezeksiyon) ne zaman yapılır?

Kök ucundaki enflamasyon ve enfeksiyon kök kanal tedavisi veya bu tedavinin tekrarına rağmen iyileşmiyorsa ya da dişin kök ucunda kist varsa, kistin çıkarılması sırasında yapılmaktadır.

Kök ucu ameliyatı (apikal rezeksiyon) ne kadar sürer?

Uygulanacak diş kökü sayısına göre ortalama 30 ? 60 dk. sürebilen bir operasyondur.

Kök ucu ameliyatı-apikal rezeksiyon ağrılı bir işlem midir?

Lokal anestezi altında ilgili diş uyuşturularak yapıldığı için ağrısız, kolay bir işlemdir.

Apikal rezeksiyon (kök ucu ameliyatı) sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Dikişlerin açılmaması için dudağınızı fazla hareket ettirmeyin, ameliyatlı bölgeye baskı uygulamayın.
• Operasyon sonrası gelişebilecek şişlik miktarını azaltmak için; operasyon yerine dışarıdan; cilt yüzeyinden 10 dakika aralarla 12-18 saat boyunca buz uygulaması yapın.
• İlk 24 saatlik süre içerisinde çalkalama, tükürme yapmayın. Ertesi günden itibaren ılık tuzlu su veya doktorunuzun önerdiği antiseptik gargaralarla gargara yapın.
• Ilık ve yumuşak gıdalarla beslenin. İlgili dişle ortalama 3 ay çiğneme yapmayın.
• Dişlerinizi, operasyon bölgesine dikkat ederek fırçalayın.
• İlk 3 gün artan şişlik, hafif kanama ve renk değişimi normaldir. Bu bulgular zamanla azalarak kaybolur.
• Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanınız.
• Beklenmedik bir durumda (aşırı kanama, aşırı ağrı, aşırı şişlik ve ateş artışı) doktorunuza başvurun.
• 1 hafta sonra dikişlerinizi aldırın.
• 1-3-6. aylarda kontrol amaçlı olarak tekrar doktorunuza başvurun.

CERRAHİ (AĞIZ KANSERLERİ)

Ağız Kanseri Nedir?

Ağız kanseri, dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve dişetleri, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserdir. Erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. 40 yaş üstünde daha çok oluşmakla birlikte hemen her yaşta görülebilir. Ağız kanseri teşhisinde geç kalınırsa; sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformiteleri, hatta ölümler görülebilir.

Ağız kanseri neden olur?

Ağız kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmez. Tütün ürünleri, alkol kullanımı, tekrarlayan travmalar, karsinojen gıdalar, güneş ışığı, bazı virüsler kanser riskini artırmaktadır. Genetik yatkınlık da ağız kanserleri için risk faktörleri arasındadır.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
• Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı renk değişiklikleri
• Ağızda, dudaklarda, diş etlerinde, boğazda kolaylıkla kanayan ve 2 haftadan uzun süre iyileşmeyen yaralar
• Ağız içinde sonradan oluşan şişkinlik, sertlik, kabarıklık
• Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk
• Seste değişiklik
• Çiğneme, yutma güçlüğü
• Hareket kısıtlılığı
• Ağız içinde önceden olmayan şişliklerin gelişmesi ve buna bağlı protez uyumlarının bozulması
• Ağız ve boğazda sebepsiz ağrılar
Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır, belirti vermez. Hastalık ilerledikçe belirtiler artmaya başlar. Erken teşhis tüm kanser tiplerinde olduğu gibi ağız kanserlerinde de önemlidir. Erken tanı için en ufak bir değişiklikte diş hekimine gidilmesi son derece önemlidir. Düzenli diş hekimi kontrolleri de erken teşhise olanak sağlar.

Ağız Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Sigara, pipo gibi tütün ürünlerinin kullanmayınız, tütün çiğnemeyiniz. Aşırı alkol kullanımından kaçının. Alkol ve ütün kullananlarda kanser görülme olasılığı kullanmayanlara göre 15 kat fazladır. Araştırmalara göre meyve-sebze ağırlıklı beslenmek kanser riskini azaltır. Düzenli doktor ve diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Ağız Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle ameliyat gereklidir, ardından da doktorunuz gerekli görürse radyasyon ve kemoterapi uygulanabilir.

Ağız kanseri ameliyatını hangi branş yapar?

Ağız kanseriyle ilgilenen branş öncelikle? Ağız, Diş, Çene Cerrahisi Bölümü? olmakla birlikte hastalığın yayılımına bağlı olarak Kulak-Burun-Boğaz uzmanı ve diğer hekimlerle konsültasyona gidilebilir.

Ağız kanseri tedavisinde uygulanan Radyasyon Terapisinde Ağızda Hangi Yan Etkiler Görülür?

Ağızda tahriş, ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, tat değişiklikleri, dişeti büyümeleri, dudak köşelerinde, ağız içinde yaralar görülebilir. Radyasyon, diş çürüklerinin görülme olasılığını da arttırır; radyasyon tedavisi öncesinde ve sonrasında ağız bakımınıza bir diş hekimi kontrolünde dikkat etmeniz önerilir.

Radyoterapi Esnasında Ağız Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?

Yemeklerden sonra yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın. Baharatlı, sert yiyeceklerden, tütün ve alkolden uzak durun. Bol su için. Radyasyon terapisine başlamadan önce, diş hekiminize bildiriniz ve komple ağız muayenesi için randevu alınız.

CERRAHİ (ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI) 

Çene Eklem Hastalıkları (Temporomandibuler Hastalıklar) ve Tedavisi Diş gıcırdatma veya diş sıkma (bruksizm) nedir?

Diş sıkma hastalığı (bruksizm), bir nevi kişinin gün içerisinde biriken stresi uykuda sergileme şeklidir. Uykuda ve bazen gün içerisinde dişlerin bilinç dışı birbirleri üzerinde kaydırılmasıyla ya da çenenin kenetlenmesiyle meydana gelir. Çiğneme kas sisteminin sağlığını devam ettirebilmesi için istirahat pozisyonunda dişler arasında bir aralık olmalıdır. Bruksizm sırasında bu aralık kaybolur. İskelet kas sistemine aşırı yük biner.

Diş gıcırdatma veya diş sıkma (bruksizm) ne gibi sorunlara yol açar?
• Dişlerin aşınması, kırılması
• Diş etlerin çekilmesi sonucunda dişlerde sıcak-soğuk hassasiyeti
• Çene eklemi hastalıklarının oluşması
• Baş, boyun, kulak, hatta sırt ağrıları
• Kişinin ve çevresindekilerin özellikle yemek yeme sırasında çıkan seslerden rahatsız olması.

Diş sıkma/gıcırdatma alışkanlığı olanların nelere dikkat etmesi gerekir?

Diş sıkma alışkanlığı varsa ve buna bağlı çene ekleminde sorunlar oluşmaya başladıysa; yumuşak gıdalarla beslenilmeli, ağız açıklığını çok zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Lokmalar bölünerek yenmeli, ağzı zorlayıcı dürüm gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Esnerken çene alttan desteklenmeli, ağzın çok açılması önlenmelidir.

Çene ağrılarım var, ne yapmalıyım?

Artık diş sıkmaya bağlı olarak çene ağrıları da olaya eşlik etmeye başladıysa en kısa zamanda bir çene cerrahisi uzmanına görünmelisiniz. Bu sürede ağrıları hafifletmek için kulak önüne sıcak uygulaması faydalı olabilir. Eczaneden alacağınız sıcak su torbasıyla kulak önüne günde 3 kez 20?şer dakika yapacağınız uygulama ağrıları bir süreliğine azaltacaktır. Fakat bu uygulamanın da hekim yönlendirmesi doğrultusunda yapılması önerilir.

Diş gıcırdatma veya diş sıkma tedavisi nedir?

Dişlerinizin ölçüsü alınır, dişlere uygun olarak ve problemin seviyesine bağlı olarak çeşitli kalınlıkta plaklar hazırlanır. Doktorunuz tarafından uyumlanan plakları geceleri takmanız gerekir.

Çene eklemi hastalığı nedir?

Çene kemiğinin eklem yaptığı bölgelerde, eklem yüzleri arasındaki kemik ya da kıkırdak dokulardaki bozulmalar sonucu oluşan problemlerdir. Problem çiğneme kaslarını da içerebilir.

Çene eklemi hastalığı neden olur?
• Diş tedavileri sırasında ağzın uzun süre açık kalması
• Yüksek yapılmış kaplama ve dolgulara bağlı olarak,
• Dudak yeme, sakız çiğneme, yüz üstü yatma, keman tarzı enstrümanları çalma gibi alışkanlıklara bağlı olarak,
• Yoğun stres nedeniyle çiğneme kaslarının rahatlayamayacağı kadar kasılması, diş sıkma, diş gıcırdatma gibi alışkanlıklara bağlı olarak çene ekleminde aşırı yük ve stres birikimi gibi nedenlerden kaynaklı olabilir.

Çene eklemi hastalığı ne gibi sorunlara yol açar?
• Yemek yerken çeneden tıkırtı şeklinde ses gelmesi,
• Çenede kilitlenme veya takılma,
• Baş, boyun bölgesinde ağrı,
• Ağız açıklığında kısıtlılık.

Çenemden ses geliyor, çenem yerinden çıkar mı?

Çene eklemindeki problem tedavi edilmezse, eklem ve komşuluğundaki yapılarda kalıcı olarak bozulmalar meydana gelebilir. Bu durumda çene açma hareketi yaparken eklem topuzu olması gereken yerden öne geçip eski yerine dönemeyebilir, çene yerinden çıkabilir.

Çene eklemi probleminde çene yerinden çıkarsa ne yapılır?

Çene yerinden çıkarsa eklem başının eklem çukuruna geri yerleşmesinin sağlayıcı birkaç hareket yaptırılır. Çene çıkığı bu şekilde düzeltilir. Bunun için en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. Önemli olan çene çıkığının sebebidir. Uzun vadede iyileşme sağlamak için sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Çene eklemi için yapılan splint (gece plağı) nedir?

Doktorunuzun hastalığın şiddetine göre yaptırdığı akrilikten hazırlanan plaklardır.

Gece plakları (çene eklemi splinti) nasıl kullanılır nasıl saklanır, temizliği nasıl yapılır?

Çene eklemi tedavisinde kullanılan plakları hastanın her gece yatarken kullanması gerekmektedir. Gün içerisinde de dişlerini sıktığını fark ettiğinde kullanmasında fayda vardır. Plaklar geceleri takılır sabah çıkarıldığında sıvı sabunla fırçalanır (diş macunlarının aşındırıcı özelliğinden dolayı macun kullanılmaz). Gün içerisinde takılmadığı sürede suda beklemelidir.

Gece plağını (eklem splinti) ne kadar kullanacağım?

Gece plakları doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda 6 ay kullanılmalıdır. Bu 6 aylık süreçte 1., 3. ve 6. ayda doktorunuza kontrol için başvurunuz.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi