20 YAŞ DİŞLERİMİ ÇEKTİRMESEM NE OLUR?


20 yaş dişleri genellikle “akıl dişleri” olarak bilinen dişlerdir. Bu dişler genellikle genç yetişkinlik döneminde, genellikle 17 ila 25 yaşları arasında çıkmaya başlar. Bu dişlerin çekilip çekilmemesi konusu genellikle kişisel duruma bağlıdır. İşte bazı durumlar:
  • Ağrı ve Rahatsızlık: Eğer 20 yaş dişleri çıkarken ağrı, şişme veya rahatsızlık
    yaşıyorsanız, diş hekiminiz bu durumu değerlendirmelidir. Eğer dişin çıkışı sırasında sorunlar yaşanıyorsa veya diğer dişleri etkileyebilecek bir durum varsa, çekilmesi gerekebilir.
  • Yeterli Alan Yoksa: Çoğu zaman, ağızda yeterli alan olmaması nedeniyle 20 yaş
    dişleri düzgün bir şekilde çıkamaz. Bu durumda dişler diğer dişlere baskı yapabilir ve çeşitli problemlere neden olabilir.
  • Diş Eğriliği: 20 yaş dişleri çıktığında, diğer dişleri itebilir ve bu da diş eğriliğine
    yol açabilir. Bu durumda, diş hekiminiz 20 yaş dişlerin çekilmesini önerebilir.
  • Diş Çürüğü veya Enfeksiyon: 20 yaş dişlerinde çürük veya enfeksiyon varsa, budurumda diş hekiminiz çekilmesini önerebilir.

Ancak, bazı insanlar 20 yaş dişlerini hiçbir sorun yaşamadan hayatları boyunca tutabilirler. Bu durumda, diş hekiminiz düzenli kontroller sırasında durumu değerlendirecek ve size en uygun olanı önerecektir.

Önerim, eğer herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız veya 20 yaş dişlerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bir diş hekimine danışmanızdır. Diş hekimi, durumu değerlendirerek size uygun tedavi planını önerir.
Ağız içinde en çok sorun yaratan dişlerden biri olan 20’lik dişler, ağrı, çürük, enfeksiyon ve damağa gömülü kalma gibi çeşitli problemlere neden olabilir. 20’lik dişlerin çekimi ve cerrahi müdahaleleri kolay ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir.
20’lik dişler, ağızın en arkasında bulunan ve genellikle en son çıkan 3. büyük azı dişleridir. Fonksiyonlarını zaman içinde kaybetmiş olmalarına rağmen, doğru konumda çıkan, çürük olmayan ve işlev gören 20’lik dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Diş geliş şekli bireyden bireye değişebilir. Çene açma ve kapatma sırasında ağrı, zorlanma veya çenenin arka tarafında basınç hissedilmesi durumunda bir diş hekimine danışmak önemlidir. Bazı kişilerde hiç 20’lik diş olmazken, bazılarında 1-2 adet bulunabilir. Bu dişler, yanındaki dişleri iterek farklı açılarda çıkabilir veya çene kemiğine gömülü kalabilir, bu nedenle
çekilmeleri gerekebilir. Çürükler, diş eti enfeksiyonları, gömük dişler ve kistler, 20’lik dişlerin çekilmesine neden olan sorunlar arasında yer alır.
20’lik dişlerin çekilmesini gerektiren başlıca problemler arasında çürükler bulunmaktadır. En arkada bulunan 20’lik dişlerde besin artıkları birikme eğilimindedir ve düzenli fırçalanamadıkları durumlarda çürük oluşabilir. Bu dişlerin çürümesi, yanındaki dişin de çürümesine neden olabilir. Sorunların önüne geçmek için 20 yaş dişlerinden vazgeçmek tercih edilebilir. Bazı durumlarda, sorun yaratmasa bile karşılığında bir diş olmayan 20’lik dişlerin çekimi düşünülebilir. Bu dişler, çiğneme fonksiyonunu yerine getiremez ve çevrede bir diş olmaması durumunda boş alana doğru uzayabilir, alt-üst çene ilişkisini bozabilir.
20 yaş dişleri, bazen istenen konumda olmayabilir ve çarpıklığa neden olabilir. Ağızda sığabilecek diş sayısı sınırlıdır, bu nedenle geriye kalan 4 adet 20’lik diş çıkarken diş dizilimini olumsuz etkileyip çarpıklığa yol açabilir. Bu durumda, hastalar çiğneme sırasında yanaklarını sık sık ısırabilir ve bu prekanseröz lezyonlara neden olabilir.
20’lik dişler, bazen kemiğin içine gömülü kalabilir. Bu durumlar kemik retansiyonlu olarak adlandırılır ve açısal olarak eğik gelen diş kemiğe gömülü kalabilir. Diş, kemiği aşamayabilir veya zorlukla sürebilir, bu durumda çevresinde kist oluşabilir. Cerrahi müdahale gerektiren bu durumlar, çekim aşamasında ortaya çıkabilir.
20 yaş dişlerinin çekilmesiyle ilgili genel bir algı, bu dişlerin zor çekildiğidir. Ancak normal bir şekilde çıkmışlarsa, çekimi kolaydır. Cerrahi işlemlerin gerekmediği durumlarda, 20 yaş dişleri normal dişler gibi çekilir, iyileşme süreci benzer olur. Cerrahi müdahale gerektiğinde ise diş rahatça çıkartılır. İyileşme hızı kişiden kişiye ve iyi bakım alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir.


Whatsapp
İnstagram
Hemen Ara
Yol Tarifi